A fogszuvasodás különleges esetei: Miért érinti a bölcsességfogakat gyakrabban?
A fogszuvasodás az egyik leggyakoribb fogászati probléma napjainkban, ami sok esetben érinti a bölcsességfogakat. Ezek a fogak helyzetük és nehezen tisztítható elhelyezkedésük miatt fokozottan hajlamosak a fogszuvasodásra, ami több kellemetlen következménnyel járhat. Cikkünkben megnézzük, hogy miért érinti gyakrabban a bölcsességfogakat a fogszuvasodás. Emellett kitérünk arra is, hogy hogyan előzheti meg a problémát nem csupán a bölcsességfogak esetén, és milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre. Nézzük a fogszuvasodás gyógyításának menetét!

Miért érintettek gyakrabban a bölcsességfogak?
A bölcsességfogak a fogív legvégén helyezkednek el, ami jelentősen megnehezíti a megfelelő tisztítást. Sokszor ezek a fogak nem törnek elő teljesen, vagy akár kedvezőtlen szögben helyezkedhetnek el, ami lehetetlenné teszi a fogmosás és a fogselyem megfelelő használatát. Ez pedig a lepedék megjelenéséhez, felhalmozódásához, fogkőképződéshez és a fogszuvasodás kialakulásához vezet.
További probléma, hogy a megfelelően előtört bölcsességfogakhoz a fogkefe sörtéi nehezebben érnek el. Ráadásul az sem optimális, hogy sokan nem fordítanak kellő figyelmet ezekre a területekre. Az is előfordulhat, hogy a bölcsességfogak a helyhiány miatt összetolják a többi fogat, ezzel szűk réseket hozva létre, ami segíti a fogszuvasodást.
Fontos a prevenció - nemcsak a bölcsességfogaknál
A fogszuvasodás ellen a legjobb védekezési mód a megfelelő szájhigiénia fenntartása, illetve a rendszeres fogorvosi ellenőrzések betartása. Ajánlott kiemelten figyelni a bölcsességfogak tisztítására és ellenőrzésére, hiszen ezek a fogak hajlamosabbak a fogszuvasodásra. Mit tehet annak érdekében, hogy a teljes fogív esetén megelőzze a fogszuvasodást?
Naponta kétszer mosson fogat fluoridos fogkrémmel, kifejezetten ügyelve a bölcsességfogak környékére. Fontos, hogy cukros ételek vagy italok fogyasztása után is érdemes fogat mosni, illetve étkezések után javasolt 20 percet várni a fogmosással, hogy ne sérüljön a fogzománc. Lehetőleg naponta használjon fogselymet vagy fogköztisztítót, hogy eltávolítsa az ételmaradékot és a lepedéket a nehezebben elérhető helyekről. A megfelelő szájvíz, valamint a szájzuhany használata szintén hatékony megoldás a szájüreg alapos tisztítására.
Mit tehet a gondos fogmosáson kívül?
Az egészséges étrend, valamint a ropogós gyümölcsök és zöldségek szintén sokat számítanak a fogszuvasodás megelőzésében a teljes fogívre vonatkozóan. Érdemes elkerülni a cukros ételek és italok rendszeres fogyasztását, mivel ezek táptalajt biztosítanak a káros baktériumok szaporodásának. A rendszeres vízfogyasztás pedig nem csupán hidratálja a szervezetet, hanem egyaránt segíthet az ételmaradékok eltávolításában.
Még egy nagyon fontos dolog, amire sokan nem szentelnek figyelmet, az a fent már említett rendszeres fogorvosi ellenőrzés. Évente legalább kétszer ajánlott ellátogatni a fogorvoshoz, hogy időben felismerhetőek legyenek az enyhe fogszuvasodás jelei. A korai stádiumban lévő fogszuvasodás visszafordítása ugyanis fluoridos kezeléssel vagy más remineralizáló eljárással még lehetséges, így elkerülhetővé válik a komolyabb beavatkozás.
Hogyan kezelhető a fogszuvasodás?
A fogszuvasodás a fogzománc és a dentin károsodása, amit a baktériumok által termelt savak okoznak. Időben történő kezelés esetén elegendő csupán egy tömés, vagy egy megfelelő inlay vagy onlay betét, ellenkező esetben viszont súlyos problémák léphetnek fel, például gyulladás vagy fogvesztés. Modern fogászatunkon hatékony módszerek léteznek a fogszuvasodás kezelésére és a fogak helyreállítására.
Fogtömés
Ez a legelterjedtebb megoldás az enyhe fogszuvasodások kezelésére. Az eljárás során a fogorvos eltávolítja a szuvas részeket, majd kompozit anyaggal tölti ki a keletkezett üreget. Ennek előnye, hogy esztétikus, tehát a színe igazodik a természetes fogak árnyalatához. Ez egy gyors és fájdalommentes megoldás, ami hatékony a fogak helyreállításához és hosszú távú védelméhez.
Inlay
Ez már egy speciálisabb megoldás, amit akkor használunk, amikor a meglévő foganyag már nem elég a hagyományos tömés elkészítéséhez. Ez nagyobb fogszuvasodások esetén van így, viszont fontos, hogy a saját fogkoronának legalább egy csücske még ép legyen. Ez a megoldás sokkal precízebb és tartósabb, mint a hagyományos fogtömés, hiszen rágás közben nem zsugorodik. Az inlay anyaga leginkább porcelánból vagy cirkónium anyagból készül.
Onlay
Az onlay hasonló az inlay-hez, azonban nagyobb fogszuvasodás kezelése esetén alkalmazzuk abban az esetben, amikor a saját fogkoronának már nem maradtak épen csücskei. Tehát ez a betét a fog teljes rágófelszínét lefedi. Az itt alkalmazott anyagok között népszerű a porcelán vagy a cirkónium.
Overlay
Amennyiben a fogszuvasodás túlságosan előrehaladott kiterjedésű, akkor az overlay lehet a megoldás. Ezt tulajdonképpen borítóbetétnek is hívjuk, hiszen a rágófelszín teljes egészére kiterjed. Különösen hasznos a súlyosabb károsodások esetén, amikor a fogat már nem lehet töméssel vagy kisebb betéttel (inlay, onlay) helyreállítani. Az overlay segítségével megőrizhető a fog természetes gyökere, azonban a koronával történő pótlással ellentétben az overlay nem fedi le a fognyaki részeket.
Professzionális ellátást keres?
Válassza a KG Dental Fogászati Klinikánkat Mosonmagyaróváron! Szakorvosaink nagyfokú tapasztalattal rendelkeznek, rendelőnk pedig a legmodernebb berendezésekkel várja Önt. Továbbá kiemelt figyelmet fordítunk arra is, hogy pácienseink minden kezelésnél kényelmes és stresszmentes környezetben legyenek.
Jelentkezzen be egy ingyenes konzultációra.